Николай Тодоров

Николай Тодоров

 

                                                                             СТАНОВИЩЕ

                                                         на Сдружение „Троян в бъдещето“

 

ОТНОСНО:

  1. Относно перспективи за развитие на Зелената система на Община Троян и Приемане на Наредба за Изменение и допълнение на Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян

 

  1. Приемане на Наредба за Изменение и допълнение на Н А Р Е Д Б А № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

 

 

По отношение перспективи за развитие на Зелената система на Община Троян и Приемане на Наредба за Изменение и допълнение на Наредба за изграждане и опазване  на зелената система на територията на община Троян:

Във връзка с наболялата в последно време тема, касаеща зелената система на града, в изразяваме  на желание за креативност от наша страна, като излагаме нашето становище по темата:

Принципно при разглеждане на зелената система на градска агломерация, трябва да се отчитат определени, като базови принципи в избора на растителност в градска среда. Най-общо казано дърветата в населените места и особено тези, които растат покрай улици и в настилки, са особено важни за микроклимата на населеното място. Затова при избора на точно място и определен вид е добре да се вземат предвид много и най-различни фактори – през отстояния от различната инфраструктура, исторически данни за мястото, климатичните особености и бъдещи промени, устойчивост на болести и неприятели, риск от силно алергизиращи видове. Тези решения трябва да се взимат от екипи от специалисти, които имат нужните знания и опит в сферата на озеленяването, така че засадените сега дървета да бъдат наистина устойчиви и да дават положително отражение в следващите няколко десетки години.

Основна причина за повишаване на напрежението по подмяната на дървесната растителност по улица Любен Каравелов, е това, че реално в града никога не е имало последователни и стратегически действия по поддържане на зелената система на града. Действията на администрацията и общинския съвет са продиктувани в отговор по-скоро на палиативни действия и реакции, при възникване на проблем. Зелената система е била разглеждана, като нормативна притурка при спазване на градоустройствените параметри, без да се съблюдават определени правила и система на прилагане при избора на растителност. Освен това, е следвало да се извършва паспортизация на градската растителност, с цел тя да бъде периодично реновирана и упражняван мониторинг върху нейната жизненост. Всичко това, би било само от полза за града и гражданите. Улица Любен Каравелов не е изолиран случай, други улици в града също са с проблеми. Всичко това ясно показва нуждата от качествена и пълна паспортизация.

Поддържане на данни за вид, възраст и текущо описание на проблемите биха помогнали за провеждането на политика за управление на зелената система адекватно и правилно, и би спомогнало за решение на въпросите, които касаят бъдещето. А именно – избор на подходящи дървесни видове, които са устойчиви на неблагоприятните условия в градска среда. Препоръките на специалистите са, че даден вид да не надвишава 15% (някои специалисти препоръчват дори 5%) от общия брой дървета в населеното място, без значение колко устойчив е той сега. Това разнообразие от видове, което се получава по този начин, гарантира устойчивост и в бъдеще при евентуална поява на болести или неприятели, които нападат тези устойчиви досега видове. Изборът на дървесен вид трябва да бъде направен след обстоен анализ на данните от паспортизацията, както и проучвания за различните видове. Категоричен отговор не може да бъде даден, тъй като населените места са с различен микроклимат, а различните места за засаждане трябва да изпълняват и удовлетворяват различни нужди.

Важен въпрос, който трябва да се реши също, е как да се подходи към наранените дървета. При някои от тях са налице напълно небалансирани корони, след отчупване на огромни клони, раните често са големи и показват гнилостни процеси в дълбочина. Всяка рана, причинена от различни причини – превозни средства, резитби, бури, неблагоприятни метеорологични условия и др., която достига до вътрешната кора на стъблото – ликото, дава възможност за проникване на паразити, насекоми и гъбни патогени. Тези болести и неприятели се заселват в дървесината и започват да нарушават здравината на дървесината.

Качествената оценка от специалисти е от особена важност за бъдещото развитие на зелените системи. Кои от дърветата имат перспектива и трябва да се запазят, кои от тях – не. Въпреки, че в последните години тече процес по подмяна на градската дървестна растителност, немалка част от нея е на възраст над 50 години, а предвид, че дълговечността в населените места е значително намалена до 60-80-100 години, то подмяната трябва да е качествена, аргументирана и с фиданки, които отговарят на изискванията по стандартите. Цялостните препоръки за правилно управление на зелените системи включват експертно управление, опазване и поддържане. В това число влиза и събирането на данни за състоянието на дърветата в населените места.

Като пример за интервали на контрол, може да се посочи следното:

  • При млади дървета, на възраст до 20 години – контролът се осъществява през 1-3 години. Приема се, че при прясно засадените дървета редовните грижи през годината изпълняват и тази роля;
  • Полузрели дървета, на възраст до 50 (80) години, без или с незначителни дефекти и близост до пътникопоток/инфраструктура, наблюденията са през 2 години, при отдалеченост от пътникопоток/инфраструктура – 3 години;
  • При възрастни дървета, над 80 години, без или с незначителни дефекти – на всеки 2 години;
  • При дървета с проблеми, без значение от възрастта – преглежданията се правят всяка година;
  • При опасни, но вековни, важни дървета – преглежданията се правят всяка година; много често такива дървета се ограждат с ограда

Данните, събрани по този начин, биха допринесли за добро планиране на  поддържането с различните видове резитби, а също и планиране на подмяна на дървесна растителност, което е от особена важност особено при уличните дървета.

Навременното провеждане на различните видове резитби също е от изключителна важност, заради което при тях също има разписани интервали, през които трябва да се провеждат. Примерни норми на интервали на резитба:

  • младо дърво – да се извършват редовни резитби на всеки 2-3 години;
  • полузряло дърво – интервалът между резитбите става по-голям, дървото се развива свободно;
  • зряло дърво – резитби се извършват само при необходимост;
  • възрастно/вековно дърво – резитби се извършват само при необходимост.

Управлението на зелените системи в населените места е от изключителна важност, тъй като наличието на добре развиваните, опазвани и поддържани зелени системи подобрява живота на всички живи организми. Правилното използване и разполагане на дърветата в градската среда може да намали скоростта на трафика, с което да се създадат по-безопасни пешеходни пространства, да се подобрят условията за живот и бизнес, да се намали количеството вода, което се оттича в канализацията, да се понижат температурите на въздуха и да се повиши въздушната влажност, а чрез засенчване на различните настилки, те увеличават дълговечността им. Добре е да се припомня, че разходите за засаждане и грижи през първите три години (когато те са най-интензивни) възлизат на 450-1000 лева на дърво, а същото би генерирало над 150 хиляди лева добавена стойност през целия си живот. Преките ползи и добавените стойности са нещата, които трябва да напомняме често на управляващите и хората, вземащи решения по тези въпроси, тъй като зелените системи в населените места са частта от планирането, която се развива най-бавно. Всичко това трябва да се прави от добре обучени специалисти, които да взимат решенията си в екип, защото погледът към развитието на зелената система трябва да е многопластов и разнопосочен.

По отношение предлаганите промени в Наредба за изграждане и опазване  на зелената система на територията на община Троян, излагаме следното становище:

В резултат на проведено задълбочено изследване, в изпълнение на инициатива „Информираното гражданско участие в Община Троян“ по проект „Права и ценности“ с финансова подкрепа на Европейския съюз - EUV/192 на ФРГИ, експертния екип на Сдружение „Троян в Бъдещето“, предлага на вниманието Ви, следното предложение за промяна на Наредба за изграждане и опазване  на зелената система на територията на община Троян.

Касаещата общинска наредба е приета с решение № 154 от 11 септември 2008г. на Общинския съвет – Троян и изм. с Решение на ОбС – Троян №960/29.05.2019 г. В динамиката на съвременните климатични предизвикателства, пред които е изправено човечеството, ние като местна власт, следва да дадем нашия адекватен отговор в подкрепа мерките за адаптиране към наблюдаващите се изменения в климата. Управлението на зелените системи в населените места, е част от този отговор и неговата важност ще се отчита занапред все по-ясно. Наличието на добре развивани, опазвани и поддържани зелени системи подобрява живота на всички. Зелените системи в населените места са частта от планирането, която се развива най-бавно. Градовете са важни за кръговите икономики, защото това е мястото, където се консумират и използват повечето продукти. Като такава, общинската роля в подпомагането на създаването на кръгова, интелигентна икономика, е от решаващо значение. Според последни изследвания две трети от нас ще живеят в градски райони до 2050 г. Въпреки че заемат само 2 процента от глобалната суша, нашите градски центрове консумират повече от 75 процента от природните ресурси, а са отговорни за над 50 % твърди отпадъци и отделят до 60 процента от парниковите газове, допринасяйки за замърсяването, изменението на климата и загубата на биологично разнообразие.

За внасяне на повече информация, предоставяме линкве към разработките дали повод за инициативата по внасяне на измененията в предметния нормативен акт:

научни разработки на наш колега: https://jmabonline.com/bg/article/xggWuuuQ10ynUv23Jcth

анкетно проучване: https://s.shopeee.com/RNiX

предметен анализ:  https://drive.google.com/file/d/1fgIWrLWQjrPlEoCG66nP9HzKFZtl5sn4/view

резултати от проведена кръгла маса: https://s.shopeee.com/cvSa

В отговор на гореизложеното, са предлаганите изменения в разглеждания нормативен акт, включващи въвеждането на норми и текстове уреждащи и насърчаващи градското земеделие. Внасят се допълнения съобразно местната специфика в рамката на законово постановени норми, с цел по-голяма яснота в предмета на регулиране. Прецизират се и се актуализират текстове, с оглед настъпилите законови промени през годините, вкл. и съобразно действащите директиви на  Европейския съюз.

Предложените поправки и допълнения, по никакъв начин няма да бъдат в противовес, с материалното и търговско право, а ще защитят още по-добре интереса на гражданите, в подкрепа опазването на природата и развитието на модерна градска агломерация.

МОТИВИ

 

към проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за изграждане и опазване  на зелената система на територията на община Троян

 

  1. Причини, които налагат приемането на Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян

В динамиката на съвременните климатични предизвикателства, пред които е изправено човечеството, ние като местна власт, следва да дадем нашия адекватен отговор в подкрепа мерките за адаптиране към наблюдаващите се изменения в климата. Управлението на зелените системи в населените места, е част от този отговор и неговата важност ще се отчита занапред все по-ясно. Наличието на добре развивани, опазвани и поддържани зелени системи подобрява живота на всички. Зелените системи в населените места са частта от планирането, която се развива най-бавно. Градовете са важни за кръговите икономики, защото това е мястото, където се консумират и използват повечето продукти. Като такава, общинската роля в подпомагането на създаването на кръгова, интелигентна икономика, е от решаващо значение.

  1. Цел, която се поставя с приемането на Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян

Целта на новата нормативна уредба, е въвеждането на норми и текстове уреждащи и насърчаващи градското земеделие. Внасят се допълнения съобразно местната специфика в рамката на законово постановени норми, с цел по-голяма яснота в предмета на регулиране. Прецизират се и се актуализират текстове, с оглед настъпилите законови промени през годините, вкл. и съобразно действащите директиви на  Европейския съюз..

  1. Очаквани резултати от приемането на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян

Наредба, се очаква да създаде условия за по ефективно управление на зелените системи в населените места. Наличието на добре развивани, опазвани и поддържани зелени системи подобрява живота на всички. Зелените системи в населените места са частта от планирането, която се развива най-бавно, затова подхода към тях трябва да е стратегически. Градовете са важни за кръговите икономики, защото това е мястото, където се консумират и използват повечето продукти. Като такава, общинската роля в борбата за по-чиста околна среда и адаптация към климатичните промени е от решаващо значение.

  1. Финансови или други средства, необходими за прилагането на Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян

За прилагането на наредбата, не са необходими допълнителни финансови и други средства.

  1. Анализ за съответствието с правото на Европейския съюз

Предлаганият проект на наредба, не противоречи на Европейското законодателство – Европейска харта за местно самоуправление, както и с директиви на Европейската общност, свързани с тази материя. Съответствието на предлагания подзаконов нормативен акт с правото на Европейския съюз е обусловено от синхронизирането на действащото българско законодателство с обективната рамка на правото на Европейския съюз, относимо към регулирането на конкретния вид обществени отношения. [1]

 

Относно 2:  Приемане на Наредба за Изменение и допълнение на НАРЕДБА  № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

Касаещата общинска наредба е приета с Решение на Общински съвет – Троян  №662 от 26.06.2014 г., изм. с Решение №791/27.09.2018 г. на ОбС – Троян, изм. и доп. с Решение №900/28.03.2019 г. на ОбС – Троян, изм. с Решение №444/29.07.2021 г. на ОбС - Троян.

Съветът на Европа прие позицията си на „общ подход“ относно целенасоченото преразглеждане на Рамковата директива за отпадъците. Общият подход има за цел да предотврати образуването на отпадъци и да улесни повторната употреба. Определят амбициозни цели за значително намаляване на отпадъците до 2030 г. Това е важна стъпка напред към по-устойчива и кръгова европейска икономика. Общинската роля в подпомагането на създаването им, е от решаващо значение. В хода на изследване на разглеждания нормативен акт се установиха определени слабости по отношение актуалността на някой текстове спрямо националното и европейско законодателство. Необходими са промени съобразно местни специфики, по отношение борбата с нерегламентираното изхвърляне на отпадъци. Отчетено беше мнението на широката общественост и заинтересованите страни чрез провеждане на анкетно проучване и дискусионна кръгла маса. Бяха направени редица препоръки и предложения. Бяха отчетени и взети под внимание редица източници на информация и експертни мнения.

За внасяне на повече информация, предоставяме линкве към разработките дали повод за инициативата по внасяне на измененията в предметния нормативен акт:

научни разработки на наш колега: http://hdl.handle.net/10610/4889; https://s.shopeee.com/otjV

анкетно проучване: https://s.shopeee.com/RNiX

предметен анализ:  https://drive.google.com/file/d/1fgIWrLWQjrPlEoCG66nP9HzKFZtl5sn4/view

резултати от проведена кръгла маса: https://s.shopeee.com/cvSa

В отговор на гореизложеното, са предлаганите изменения и допълнения в разглеждания нормативен акт, отчитащи местната специфика в рамката на законово постановените национални и европейски норми. Прецизират се и се актуализират текстове, с оглед настъпилите законови промени през годините, вкл. и съобразно действащите директиви на  Европейския съюз.

Предложените поправки и допълнения, по никакъв начин няма да бъдат в противовес, с материалното и търговско право, а ще защитят още по-добре интереса на гражданите, в подкрепа опазването на природата и развитието на съвременно управление на отпадъците.

МОТИВИ към проект на Наредба за Изменение и допълнение на НАРЕДБА  № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

  1. Причини, които налагат приемането на Наредба за Изменение и допълнение на Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

Съветът на Европа прие позицията си на „общ подход“ относно целенасоченото преразглеждане на Рамковата директива за отпадъците. Общият подход има за цел да предотврати образуването на отпадъци и да улесни повторната употреба. Определят амбициозни цели за значително намаляване на отпадъците до 2030 г. Това е важна стъпка напред към по-устойчива и кръгова европейска икономика. Общинската роля в подпомагането на създаването им, е от решаващо значение. В хода на изследване на разглеждания нормативен акт се установиха определени слабости по отношение актуалността на някой текстове спрямо националното и европейско законодателство. Необходими са промени съобразно местни специфики, по отношение борбата с нерегламентираното изхвърляне на отпадъци.

  1. Цел, която се поставя с приемането на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

Целта на новата нормативна уредба, е постигане на сходимост и актуалност към националното и европейското законодателство. Внасят се допълнения съобразно местната специфика в рамката на законово постановени норми, с цел по-голяма яснота в предмета на регулиране. Прецизират се и се актуализират текстове, с оглед настъпилите законови промени през годините, вкл. и съобразно действащите директиви на  Европейския съюз..

  1. Очаквани резултати от приемането на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

Наредба, се очаква да създаде условия за по ефективно управление на отпадъците. Осигуряването на актуална и ефективна нормативна среда, ще създаде предпоставки за по-добро управление на отпадъците и да подобрява живота на всички. Намаляването на генерираните отпадъци, ефективното им управление и включването им в кръговия икономически модел, е целта , която следва да постигаме и затова подхода към тях трябва да е стратегически. Местната власт е важна за кръговите икономики и нейната роля в борбата за по-чиста околна среда и адаптация към климатичните промени е от решаващо значение.

  1. Финансови или други средства, необходими за прилагането на Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян

За прилагането на наредбата, не са необходими допълнителни финансови и други средства.

  1. Анализ за съответствието с правото на Европейския съюз

Предлаганият проект на наредба, не противоречи на Европейското законодателство – Европейска харта за местно самоуправление, както и с директиви на Европейската общност, свързани с тази материя. Съответствието на предлагания подзаконов нормативен акт с правото на Европейския съюз е обусловено от синхронизирането на действащото българско законодателство с обективната рамка на правото на Европейския съюз, относимо към регулирането на конкретния вид обществени отношения. [2]

 

 

 

Изготвили становището:

Николай Тодоров

Стела Бънджева

 

[1] * В публикуваната версия на този документ някои от данните са заличени на основание чл. 6, параграф 1, б. д), предл. второ от Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни. 

[2] * В публикуваната версия на този документ някои от данните са заличени на основание чл. 6, параграф 1, б. д), предл. второ от Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни. 

                                                                     

                                                           ДОКЛАД ЗА ИЗВЪРШЕНА РАБОТА

 НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ ТОДОРОВ - ЕКСПЕРТ по администриране на политики

СТЕЛА МИХАЙЛОВА БЪНДЖЕВА - ЕКСПЕРТ по администриране на политики

 ПРЕДМЕТ: Подготовка и провеждане на публичен дебат - кръгла маса по изпълнение на проект „Информирано гражданско участие в Община Троян“

 В хода по изпълнение на проект „Информирано гражданско участие в Община Троян“, екипа на Сдружение „Троян в бъдещето“ в състав Николай Василев Тодоров и Стела Михайлова Бънджева проведе подготовка и провеждане на публичен дебат - кръгла маса за разискване, установените от проучването резултати и изработения анализ за създаване или промяна на екологични публични политики. Подготвени бяха презентации представящи резултатите от анкетното проучване включващи и синтезиран анализ. Презентациите бяха в pdf и PowerPoint формати. Подготвени бяха и материали в резюмиран и разширен вариант, които бяха разпратени заедно с поканите за срещата. Подготвен беше и анализен материал представящ ползите и необходимостта от въвеждането на разделно събиране на отпадъците. Представени бяха европейските директиви и националната нормативна рамка, касаеща разделното събиране. Направена беше съпоставка с нормите по темата в мастната нормативна уредба и по-конкретно в Наредбата за управление на отпадъците в Община Троян и Наредбата за опазване на зелената система на Троян. Подготвен беше регламент за провеждане на дебата в кръглата маса. Подготвени бяха помощни материали и писма покани към целевите групи. Разпратиха се покани към всички заинтересовани страни и целеви групи. Логиката за подбора е следване на принципа за наличието на различни ключови компетентности имащи отношение по разглеждания проблем. Част от включените лица от широката общественост, ще бъдат подбрани, като по-активни граждани, без да е необходимо да притежават високи компетентности. Подготвени бяха публикации към всички 4ри медии партньори, както и в сайта на сдружението, социалните канали и инстаграм. На насрочената дата беше проведен публичния дебат. Присъстваха 26 представители на целевите групи : медии, политици, широка общественост, както следва 5бр. представители на  медиите и 10бр. политически лица, представители на различни групи широка общественост / НПО, бизнес, гражданственост/– 11бр. Дебата се записа и представи публично на сайта на сдружението и соц. мрежи.

Дебата относно местната екологична нормативна уредба / Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян и Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян/, беше изключително ползотворен и в креативен дух на предложения за промяна. Акцент беше сложен на въвеждането на разделно събиране на отпадъците на територията на цялата община, повишаване размера на санкциите към нарушителите, завишаване на контрола от страна на институциите. Засегната беше темата за провеждането на информационни и разяснителни кампании по отношение екологичната уредба в общината.  Обсъдени бяха проблеми и перспективи за промени, направени бяха предложения. Посочени бяха редица слабости в разглежданите нормативни документи, като заложените неактуални отличителни цветове на съдовете за зелени отпадъци, липсата на информационни кампании по отношение възможностите и задълженията на гражданите относно третирането на отпадъците, вкл. и в училищата и детските градини. Отчетена беше липсата на систематика при структуриране на характерната зелена градска визия на Троян. Дебатирахме и по темата за подбора на най-подходяща и пригодна, съобразно градските условия растителност. Контрола върху посегателството на зелената градска система и незаконните сметища също беше от най-широко обсъжданите теми. В хода на дебатите се отвори дебат и за възможностите за внедряване на градско земеделие. Дебатите и обсъжданията бяха отчетени , като изключително ползотворни. Всички присъстващи изразиха становище, че следваната по проекта методика за изследване на общественото мнение, съобразно местната специфика от екипа на проекта е вярната пътна карта за формирането на местни политики и налагане на демокрацията на местно ниво.

 Приложение:

  1. Присъствен лист
  2. Снимков материал от срещата
  3. Видео от срещата: Кръгла маса

Дата: 30.08.2024г. гр. Троян

ДОКЛАДЧИЦИ:

НИКОЛАЙ ТОДОРОВ - ЕКСПЕРТ местно самоуправление

СТЕЛА БЪНДЖЕВА - ЕКСПЕРТ местно самоуправление

Сдружение Троян в бъдещето внесе предложения за промени в Наредба за изграждане и опазване  на зелената система на територията на община Троян и Наредбата за управление на отпадъците и Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян.

До предложенията се стигна едва след проведено задълбочено изследване, чрез изготвени анализи, проведени анкетно проучване и дискусионна кръгла маса, в изпълнение на инициатива „Информираното гражданско участие в Община Троян“ по проект „Права и ценности“ с финансова подкрепа на Европейския съюз - EUV/192 на ФРГИ, от страна на експертния екип на Сдружение „Троян в Бъдещето“.

Целта която поставяме на дневен ред, е да успеем в необходимата степен да отговорим на съвременните климатични предизвикателства, пред които е изправено човечеството. Ние като местна власт, следва да дадем нашия адекватен отговор в подкрепа мерките за адаптиране към наблюдаващите се изменения в климата. Управлението на зелените системи в населените места, е част от този отговор и неговата важност ще се отчита занапред все по-ясно. Наличието на добре развивани, опазвани и поддържани зелени системи подобрява живота на всички. Зелените системи в населените места са частта от планирането, която се развива най-бавно. Градовете са важни за кръговите икономики, защото това е мястото, където се консумират и използват повечето продукти. Като такава, общинската роля в подпомагането на създаването на кръгова, интелигентна икономика, е от решаващо значение. Според последни изследвания две трети от нас ще живеят в градски райони до 2050 г. Въпреки че заемат само 2 процента от глобалната суша, нашите градски центрове консумират повече от 75 процента от природните ресурси, а са отговорни за над 50 % твърди отпадъци и отделят до 60 процента от парниковите газове, допринасяйки за замърсяването, изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Съветът на Европа прие позицията си на „общ подход“ относно целенасоченото преразглеждане на Рамковата директива за отпадъците. Общият подход има за цел да предотврати образуването на отпадъци и да улесни повторната употреба. Определят амбициозни цели за значително намаляване на отпадъците до 2030 г. Това е важна стъпка напред към по-устойчива и кръгова европейска икономика. Общинската роля в подпомагането на създаването им, е от решаващо значение. В хода на изследване на разглежданите нормативни актове се установиха определени слабости по отношение актуалността на някой текстове спрямо националното и европейско законодателство. Необходими са промени съобразно местни специфики, по отношение борбата с нерегламентираното изхвърляне на отпадъци. Отчетено беше мнението на широката общественост и заинтересованите страни чрез провеждане на анкетно проучване и дискусионна кръгла маса. Бяха направени редица препоръки и предложения. Бяха отчетени и взети под внимание редица източници на информация и експертни мнения. 

В измененията на Наредбата за зелената система, включваме въвеждането на норми и текстове уреждащи и насърчаващи градското земеделие, чрез отварянето на нов раздел. Внасят се допълнения съобразно местната специфика в рамката на законово постановени норми, с цел по-голяма яснота в предмета на регулиране. Въвеждат се много по-строги санкции за нарушения в екологията и третирането на отпадъци и най-вече по отношение на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци. Прецизират се и се актуализират текстове, с оглед настъпилите законови промени през годините, вкл. и съобразно действащите директиви на  Европейския съюз.

От сряда стартира обществена консултация съгласно предвидения от Закона за Нормативните актове ред. Всички граждани могат да упражнят гражданското си правото, с предложения и бележки по внесените нормативни актове.

От сдружението се надяваме, че на януарската сесия на Общинския съвет ще бъдат разгледани на редовното заседание на на съвета и разбира се предложенията приети.

За внасяне на повече информация, предоставяме линкове към разработките дали повод за инициативата по внасяне на измененията в предметния нормативен акт:

научни разработки на наш колега: https://jmabonline.com/bg/article/xggWuuuQ10ynUv23Jcth ; http://hdl.handle.net/10610/4889; https://s.shopeee.com/otjV

анкетно проучване: https://s.shopeee.com/RNiX

предметен анализ:  https://drive.google.com/file/d/1fgIWrLWQjrPlEoCG66nP9HzKFZtl5sn4/view

резултати от проведена кръгла маса: https://s.shopeee.com/cvSa

 

Проекта предвижда изграждане на туристически маршрути по част от трасетата на състезанието по планинско бягане "TroyanRun - По стъпките на Левски". Състезанието е вече традиционно за Троян и се провежда вече за трета година. Радва се на все по-голяма популярност /на последното му издание събра над 540 участника/ и туристи /над 5000 посетители само за събитието/. Състезанието събира основно хора практикуващи туризъм и спорт за здраве и създава условия за представяне и експониране на местното природно и културно наследство. Затова, предлагаме да подобрим туристическата инфраструктура чрез Туристически пътеки за отдих и спорт TroyanRun, като по протежение на трасетата предвиждаме трайна маркировка, като на подходящи места ще има табла с информация за природното и културно-историческото наследство на региона. Приоритет на подбраната информация, ще е историята свързана с национал-освободителното дело на В. Левски и природните забележителности характерни за региона. В близост до тези табла ще бъдат разположени пейки и маси за отдих. С цел бъдещо поддържане на маркировката и популяризиране на туристическата и спортна атракция предвиждаме закупуването на принтер и компютърна конфигурация, с която ще можем занапред да изработваме информационни и рекламни материали за тур. пътека. Проекта ще засегне, като посещаемост минимум над 5000 туриста годишно. Проекта ще засегне цялото население на общината. Считаме, че годишната посещаемост по маршрутите му ще надхвърли 5000туриста. Немалка част от маршрутите са удобни за ползване от лица с двигателни увреждания и от уязвими групи. Маршрутите се разполагат освен в гр.Троян, а и в землищата на съседни на града територии - землището на с. Орешак, с. Черни Осъм и с. Балканец. Изработен е анализ ползи-разходи, които показва, икономическия смисъл на проекта за общината. Проектът води до повишаване качеството на живот в района на МИГ. Туристическата пътека е предвидена да се ползва от всички посетители безплатно и да не генерира приходи.

В благотворителното събитие взеха участие 264 регистрирани състезатели от община Троян, София, Шумен, Ловеч, Луковит, Велико Търново, Пирдоп, Берковица, Русе, Тетевен, Бургас, Сопот, Севлиево, Плевен, Пловдив, Панагюрище, Враца, Велинград, Трявна, Монтана, Видин.
🎗️Толкова градове, обединени и съпричастни в борбата с рака!
🎗️Всеки с неговия дан на съпричастност и благородство!
🎗️Това е Велико! Това ни прави горди и уверени, че можем да се справим и да бъдем обединени!
Днес в Троян беше работилница за човещина, благородство и спортсменство🫶🫶🫶
Брутната събрана сума е в размер на 6181,18 лева. Разходите по осъществяване на събитието са покрити от анонимен дарител. Събраните средства са повече от събраните миналата година!
Имаме очакване за още едно постъпление от 1000 лева, което ще заделим във фонда за провеждане на безплатни прегледи за Рака на гърдата на 4ти февруари.
Благодарим на партньорите ни от Българско дружество за борба с рака на гърдата за предоставените информационни материали и за подкрепата. Надяваме се да сме заедно с тях на 4ти февруари 2025г.
 
Още веднъж Голямо Благодаря на целия екип Доброволци, който със своя труд и сърце направи възможно всичко това🎗️♥️
Голямо благодаря на всички участници - дарители, от Троян и от далеч. Пропътували толкова километри за да ни подкрепят, да подкрепят градът ни и каузата ни. 
Благодаря ви♥️
"Бягай с нас и спаси живот"
Това не е само състезание. Това е кауза за обич и човеколюбие!
Затова, ние от Сдружение “Троян в бъдещето”, съвместно с Община Троян и МБАЛ “Д-р Стоев-Шварц” ЕООД, гр. Троян, заедно с партньорите ни от Софарма и ФитоФарма, сме водени от настоящата ни кауза за подкрепа на борбата с Рака на гърдата.
➡️Всеки завършил ще получи едно от нашите емблематични розови сърца на съпричастност!
➡️Всеки завършил ще получи стартов номер, информационни брошури за борба с рака на гърдата и подаръци от нашите спонсори от Софарма и ФитоФарма!
➡️Всеки призьор в дистанциите ще получи 🥇🥈🥉 сърце, заедно с подаръци от организаторите и спонсорите!
До старта остават точно 5️⃣ дни, а до крайния срок за записване само 4️⃣ дни.
 
След събитието Сдружение "Троян в бъдещето" предаде на партньорите от МБАЛ Троян всички постъпили средства от инициативата в размер на 5065 лева.
Предстои втори етап по провеждането на безплатни профилактични прегледи от страна на МБАЛ, на желаещите по следния график, както следва:
✅Прегледите ще се провеждат всеки понеделник и четвъртък в часовия диапазон от 14:00 до 16:00часа
✅В кабинет № 15 в поликлиниката, до кл. лаборатория
✅ Прегледите ще се извършват след предварително записване на телефон 0887546196
🫶 Благодарим на всички дарители, доброволци и всички включили се с принос към каузата, за тяхната съпричастност и човечност❤️
Завършваме с едно обещание: Инициативата "Бягай с нас и спаси живот" ще продължи и след края на месеца! Как? Ще разберем след 31.10.2023г.
За втора поредна година организираме благотворително събитие в подкрепа на борбата с рака на гърдата под надслов: "Бягай с нас и спаси живот"
ЗАПИШИ СЕ

Дейности по реализиране на екопътека: вир 'Топърлака" с. Ломец, с подкрепата на програма за партньорски проекти "Обществен форум" - Община Троян . Една прекрасна природна забележителност в центъра на с. Ломец. До не толкова отдавна, любимо място за релакс и отдих на немалко троянци. В резултат на задружни сили на доброволците от Възход За Ломец вървим към успешно реализиране на този проект. Това са обединените ни усилия, за да зарадваме жителите на селото и троянци, с достъпна среда на това уникално красиво място.

Благодарности за всички доброволци включили се досега, а също и на тези, които ще се включват и занапред!

На 29.08.2024г. в залата на ТИЦ Троян беше проведен публичен дебат по темите за екологичната политика в Община Троян - кръгла маса по изпълнение на проект „Информирано гражданско участие в Община Троян“. Присъстваха представители на всички идентифицирани целеви групи по проекта /медии, политици, широка общественост, НПО, бизнес и гражданственост/.

Кръглата маса протече на три блока. В първия блок ръководителя на проекта Николай Тодоров представи резултатите от проведеното преди това анкетно проучване. Във втория блок Стела Бънджева представи етапен анализ относно разделното събиране на отпадъци. Европейската и националната законови рамки. В третия блок, беше дадена думата на присъстващите, за коментар и становища.

Накратко представяме презентациите по блокове:

Какво знаете за Наредбата за управление на отпадъците в Община Троян?

Какво знаете за Наредбата за опазване на зелената система на Троян?

26,2% и  23,3% от анкетираните проявяват заинтересованост и отчитат мнение.

От резултатите по анкетния лист следва да се направят два генерални извода:

-           Единия, че трябва да се повиши информираността на гражданите. Защото и за двете наредби 46-33% от хората знаят, че има такива наредби но не са запознати с тях. Едва 18-20% от хората смятат, че са запознати.

-           Другия, че голяма част от запознатите с тази нормативна уредба смятат, че тя трябва да бъде променена. Несъществена част от 1,2% от тях смятат че те нямат нужда от промяна.         

Кои проблеми по управление на отпадъците смятате за най-важни?

Анализа на представените резултати откроява два съществени извода. Първо респондентите категорично открояват един проблем, който смятат за най-съществен и това, е „Недостатъчните санкции за нарушителите на екологията“, като такъв е посочен от 60,2% от анкетираните. Следващите по степен на значимост се посочват няколко също толкова важни проблема:

  1. Липсата на ефективен контрол над нарушителите.
  2. Недостатъчно добре уреденото разделно събиране на отпадъци.
  3. Липсата на стимули за предаване разделно на отпадъка.
  4. Липсата на информираност сред населението и подрастващите.
  5. Липсата на разкриваемост на нарушителите.

Прави впечатление, че на основен фокус на внимание хората определят, като проблем – контрола и дисциплината по спазването на нормативната уредба. Това разбира се, е фундаментално за постигане и надграждане на резултати. Всички иновативни, полезни и креативни мерки, биха били обречени на провал, ако не се постигне базовото спазване на нормативната уредба и упражняването на надлежния контрол. Усещането за справедливост, може да се постигне единствено и само ако има всеобхватно и равно прилагане на законовите норми. Едва тогава може да се потърси пълното и ефективно въздействие в обществената среда, на нововъвъвеждани мерки.

Трябва да се отбележи и заявеното желание от почти половината от анкетираните, за разделно събиране на отпадъка и търсените с него нормативни  стимули.

ИЗВОДИ:

Недостатъчните санкции за нарушителите на екологията, липсата на ефективен контрол и повишаване на резкриваемостта над нарушителите, недостатъчно добре уреденото разделно събиране на отпадъци и липсата на стимули за това, както и липсата на информираност сред населението и подрастващите.

Кои проблеми в зелената система на гр. Троян смятате за най-важни или нерешени?

Най-често, като проблем от анкетираните се посочва поддръжката на парковете и общите площи. Вероятно, щом този проблем се извежда най-често от гражданите, то би следвало да се обърне внимание на поддържащата зелените площи фирма , за да бъде отстранен проблема.

Що се касае за посочените два други проблема, относно зеления почерк на града и внедряване и поощряване на градското земеделие, там отговорите и решенията следва да бъдат търсени, чрез комбинирани действия, както с промяна на местната нормативна уредба, така и чрез активни административни действия. Позитивното, е че тези съвременни способи за градоустройство се оказват познати и желани от сравнително голяма част от населението. Това дава увереност, че при въвеждането им, те ще бъдат посрещнати с разбиране и позитивна нагласа.

Част от анкетираните (10-12%) посочват проблеми, които са характерните за темата (Има прекалено много растителни алергени в зелената ни система. Има прекалено много стари и болни дървета.) Всяка една зелена система в публична /градска/ среда следва да бъде подържана и контролирана по отношение безопасността и здравето на хората.

На разглеждания проблем анкетираните не демонстрират апатия или липса на компетентности. Изразяват мнение и взимат отношение. Всичко това говори за възприемчивост на зададения въпрос и желание за действие и промяна. Може би тук следва да включим и темата за градското земеделие. Модерната тенденция в последните години се трансформира в налагане на концепцията за кръговото градско земеделие, чиято  цел е да използва максимално ресурсите чрез рециклиране и повторна употреба. Преходът към кръгово градско земеделие обаче е изправен пред институционални, поведенчески и технически бариери, както и пред предизвикателства в управлението.

Принципно всеки град може да възприеме уникален подход, съобразен със собствения си специфичен контекст, който да се яви жизненоважен за успеха. Принципната ни концепция, която препоръчваме, включва следния план:

  1. Картографиране на системата по веригата на потребление.
  • Приоритизиране на местните източници на храна,
  • Подобряване на достъпа до зелени площи за отглеждане,
  • Максимално увеличаване на достъпа на производителите на храни до програми ограничаващи генерирането на органични отпадъци.
  1. Адаптиране на инфраструктурата, осведоменост и цифрови инструменти за намаляване на хранителните отпадъци.
  2. Осигуряване на средства, които да стимулират иновациите
  3. Трансформирането на хранителните системи - съвместен проект с градовете

В Община Троян, към момента са създадени  оранжерии на общинска земя за отглеждане земеделска продукция. Дейността се осъществява от нея и произведената продукция се влага за здравословно хранене в общинските детски градини. Този модел за оползотворяване на общински терени в урбанизирана територия е добър, но изисква съответното развитие и модифициране за превръщането му в наложен такъв и развитието му в кръгов модел.

Какво знаете за Европейския зелен пакт?

Като общо 95% от хората приемат, склонни са да приемат при повече разяснения и приемат общите политики в областта на екологията на европейския съюз. Едва 5% от анкетираните изразяват отрицателна позиция. Това е положителна статистика, позволяваща за прилагането на все по-креативни и положителни политики в областта на европейската екология, развиваща се в благоприятна среда.

На фона на общата среда на дистанцираното поведение от общоевропейските въпроси, показаните резултати от 14,6% на запознати с Европейските директиви в сферата на екологията, може да се отчете, като добра база за надграждане на доверието към европейските екологични политики и даваща добра перспектива за развитие. В подкрепа на това твърдение може да се изведе отново противостоящия нихилизъм и неприемане на европейските политики, демонстрирано с три пъти по-ниския процент от 4%.

Това обаче, което е важно и по категоричен начин е изразено в резултатите, е че половината /47,6%/ от хората не са запознати с европейската политика, а в същото време, след като им се изброят ясно целите им, те е приемлива за тях. Това ясно ни показва, че като цяло хората не са запознати с целите и политиките на Европейския съюз. До немалка част от хората достига грешна, невярна или зловредно манипулирана информация за ЕС. Това поражда нихилизъм и отрицание, като отнема или забавя темпа на положителни реформи в България.

Смятате ли, че местната ни нормативна уредба е хармонизирана с  Европейския зелен пакт. Моля посочете препоръките си за промяна.

Анализа на отговорите показва резултати, които лесно биха се предвидили. Близо 30% считат, че нормативната ни уредба не е хармонизирана с европейската, приблизително същия процент се дистанцират от темата и заявяват, че не знаят. Малко под 30% се колебаят, но допускат, че частично нормативната ни уредба е синхронизирана с европейската. Едва 14,3% смятат, че сме постигнали необходимите нива на сходимост.

Подкрепяте ли разделното събиране на отпадъци. Ако отговора Ви е "ДА", моля посочете защо?

Анализа по този въпрос следва да е по детайлен и да засяга в групи поставените отговори. Въпроса има конкретно и техническо измерение. В отговорите могат да се намерят  конкретни предложения, за пряко включване уреждащи текстове и норми в нормативната уредба и в практиките на администрирането на дейностите.

Най-отчетлив отговор на въпроса за разделното събиране на отпадъка, е свързан с разбирането на това, че с утвърждаване на разделното събиране, ще подкрепи ефективно процеса на рециклиране на отпадъците. Това схващане би следвало се приеме позитивно по отношение на осъзнаване на ползите от разделното събиране

Индикиран е един важен проблем. Това е липсата на съдове за разделно събирана на отпадъците в малките населени места в общината. Това трябва да ни подскаже, че са необходими административни действия, към въвеждането на разделно събиране на отпадъците на територията на цялата община.

В позитивна посока са насочени всички отговори. Демонстрира се разбиране на това, че посоката към по-чист свят е тази и че общината ни трябва да следва именно тази тенденция.

Посочва се разбирането относно икономическата изгода, която би имало всяко домакинство събиращо разделно отпадък. „Да-това е добро не само за природата но и за собствения ни бюджет. Защото колкото е по -малко количеството боклук на едно домакинство, толкова са по-малко разходките за осигуряването му.“ За да бъде отговорено от страна на общината, това предполага обаче съответните нормативни промени в Наредбата за определянето на местните такси и цени на услуги на територията на Община Троян.

Бихте ли участвали в обсъждането и подготовката на бъдещи нормативни и други въпроси от местен характер? Ако отговора ви е ДА. Моля посочете нещо, което искате да дебатирате или промените.

Анализа на отговорите на този въпрос вдъхват оптимизъм за провеждане на успешен  информиран обществен дебат. 84,5% от включилите се заявяват готовност за включване в евентуален процес по обсъждане на промени в нормативната уредба на общинско ниво. Около една трета от тях заявяват, че имат готови предложения, които да подложат на дебат. Всичко това води до оптимизъм в прогнозите. Едва 15% отказват участие. Половината, поради неразбиране на материята, а другата половина поради дистанциране от активност, но това са малки проценти, на база общия резултат и те не следва да отчитат съществена роля на въздействие.

Видно от нормативно уредения и предвиден начин на третиране на батериите излезли от употреба, следва да предложим следните препоръки:

Необходима е информационна кампания или нормативно да е уреден начина, по който следва гражданите да процедират във визирания случай. Добре би било да се вмени нормативно изискване в Наредба 9, във всеки търговски обект да бъде надлежно предоставена информация относно НУБА и начините за тяхното третиране.

Друг съществен и често срещан акцент в предложените препоръки, е повишаване на информираността сред младите хора и включването в образователните програми на часове по екология или повишаване на екологичното образование.

Това са важни препоръки, които със сигурност следва да бъдат взети под внимание и да намерят място при провеждането на обществен дебат по темата.

Преди да се предложат инициативи за промяна в нормативната уредба и да се подложат на публичен дебат, ние считаме, че е необходимо да се сведе до знанието на гражданите, какво мисли Европейския съюз по разглеждания въпрос. Разбира се позицията на евросъюза е изцяло положителна и подкрепяща инициативи насърчаващи внедряването и въвеждането на екологичното образование. Европейският съюз насърчава сектора на образованието и обучението да предприеме действия за подпомагане на екологичния преход и подобряване на компетентностите за устойчивост на всички учащи /© European Union, 2021./ Екологичното образование е важно с Европа и учащите от всички възрасти трябва да могат да развиват знания, умения и нагласи, за да живеят по-устойчиво, да променят моделите си на потребление и да допринасят за едно по-екологосъобразно бъдеще. Образованието и обучението играят ключова роля в подпомагането на хората да преминават от осведоменост за околната среда към индивидуални и колективни действия.

В цяла Европа в сферата на образованието и обучението се провеждат все по-голям брой инициативи и действия, които са свързани с изменението на климата, биоразнообразието и устойчивостта.

Във втория блок Стела Бънджева представи етапен анализ относно разделното събиране на отпадъци. Европейската и националната законови рамки:

Разделно събиране на отпадъците

Системите за разделно събиране трябва да бъдат планирани в контекста на цялостното управление на битовите отпадъци на територията на община Троян, отчитайки възможностите и ограниченията в резултат на прилаганите технологии за третиране на отпадъците (сепариране, компостиране, анаеробно разграждане), системите за събиране на смесени битови отпадъци, както и други специфични местни особености свързани с гъстота на населението, съществуваща транспортна инфраструктура, състав на отпадъците, цели за рециклиране и др.

 Какви са Европейските законодателни изисквания:

Политиката по управление на отпадъците в Европейския съюз дава приоритет на предотвратяването на образуването на отпадъци и повторната им употреба и същевременно  насърчава постигането на високи нива на рециклиране. 

С приетия през 2018 година законодателен пакет, свързан с прехода към кръгова икономика, бяха въведени нови и по-амбициозни цели по отношение на управление на отпадъците и правно обвързващи цели за рециклиране. Основните изисквания за въвеждането на системи за разделно събиране, цели за рециклиране и ограничаване на депонирането на битови отпадъци се съдържат в Рамковата директива за отпадъците1, Директивата за депониране на отпадъци2 и Директивата за опаковките и отпадъците от опаковки3.

1          Директива 2008/98/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 година относно отпадъците и за отмяна на определени директиви, изменена с Директива (ЕС) 2018/851 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 година

2          Директива (ЕС) 2018/850 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. за изменение на

Директива 1999/31/ЕО относно депонирането на отпадъци

3          Директива (ЕС) 2018/852 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 година за изменение на Директива 94/62/ЕО относно опаковките и отпадъците от опаковки

Основни задължения за разделно събиране на държавите членки съгласно Рамковата Директива за Отпадъците на ЕС:

  • Чл. 10 (2): Отпадъците се събират разделно и не се смесват с други отпадъци или други материали с различни свойства. 
  • Чл. 11(1):  Държавите членки са длъжни да въведат разделно събиране най-малкото за хартия, метал, пластмаса и стъкло.  / от 2015 г. - разделното събиране е задължително за отпадъците от хартия, метал, пластмаса и стъкло /
  • Чл. 11(1):  Държавите членки са длъжни да въведат разделно събиране за текстил.  /задължително от 1 януари 2025 г. - за текстилните и опасните битови отпадъци /
  • Чл. 20:  Държавите членки са длъжни да въведат разделно събиране  за фракциите от опасните отпадъци, образувани от домакинствата.  /задължително от 1 януари 2025 г. - за опасните битови отпадъци /
  • Чл. 22(1):  Държавите членки гарантират, че биологичните отпадъци се разделят и рециклират при източника, или се събират разделно и не се смесват с други видове отпадъци  /задължително от 1 януари 2024 г. - за биоотпадъците/

Понастоящем измененията в Директива за депониране на отпадъците, надгражда изискването за намаляване количествата на депонираните биоразградими битови отпадъци и въвежда все по-строги ограничения. Въвежда се и забрана за депониране на разделно събрани отпадъци, подходящи за рециклиране и оползотворяване, включително биоотпадъци.

Депонирането на отпадъци следва да остане по-скоро изключение, отколкото норма!

Национална рамка

Съгласно ЗУО и Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки, системите за разделно събиране на битови отпадъци за рециклиране и отпадъци от опаковки следва да обхващат всички населени места с население, по-голямо от 5000 жители, и курортните населени места. Националното законодателство следва да бъде хармонизирано с последните изменения в рамковата директива за отпадъците, според която разделното събиране следва да бъде прилагано задължително във всички населени места !

Отпадъците от хартия и картон, стъкло, пластмаси и метали, образувани от търговски обекти, производствени, стопански и административни сгради задължително се събират разделно.

Системите за разделно събиране на отпадъци от опаковки, организирани от организациите по оползотворяване, съответно от кметовете на общини, трябва да включват най-малко следните елементи:

Зелени, жълти (и сини) съдове за събиране на отпадъци от опаковки от домакинствата, различни от тези за битови отпадъци, като се осигурява минимален общ обем на съдовете, както следва:

За населени места с под 50,000 жители, за всеки 350 жители - съдове с минимален общ обем 3300 л;

  •  Цветни съдове за събиране на отпадъци от търговски, производствени и административни обекти;
  •  Площадка за извършване на дейностите по предварително третиране на разделно събраните отпадъци и съоръжения за предварително третиране, в т.ч. инсталации за сепариране на отпадъци, специализирана и транспортна техника, обезпечаваща функционирането на съоръженията за предварително третиране.
  •  Капацитетът на сепариращата инсталация да обезпечава и отговаря на нуждите и да покрива обемите на конкретната/конкретните система/системи за разделно събиране.
  •  Системите за разделно събиране допълнително включват съдове за разделно събиране на пластмасови продукти за еднократна употреба
  •  Изискванията за разделно събиране на биоотпадъци са определени в ЗУО и Наредбата за разделно събиране на биоотпадъци и третиране на биоразградимите отпадъци6:
  •  Биоотпадъците от поддържане на обществени площи, паркове и градини се събират разделно.
  •  Биоотпадъците се събират разделно при източника на образуване или компостират на място.

 

  • Мерки за насърчаване участието в разделното събиране на отпадъци
  •  Включване на изисквания за осигуряване на разделно събиране на отпадъци при проектирането на сгради и издаването на разрешения за строителство. Интегрирането на изискванията за разделно събиране на отпадъците в нормите за проектиране и строителство, ще насърчи и позволите събирането на хранителни отпадъци в райони с високо строителство.
  •  Предоставяне на безплатни кухненски кошчета за разделяне на хранителните отпадъци в домакинствата. Предоставянето на кошчета за всички домакинства, вместо осигуряването им от жителите, води до по-висок общ процент на оползотворяване на хранителни отпадъци, включително в многоетажните сгради.
  •  Провеждане на текущи образователни и информационни кампании, за да се осигури непрекъснато правилно разделяне на хранителните отпадъци. Кампаниите следва да включват различни средства за комуникация, включително уебсайтове, писма или директен контакт (като обучение от врата до врата).
  •  Използване на финансови стимули, за насърчаване на участието. Политиките „плащаш, колкото изхвърлиш“ са ефективен финансов стимул за разделяне и намаляване на отпадъците. Тези схеми стимулират компостирането и намаляването на хранителните отпадъци при източника чрез диференцирани такси за събиране, с по-ниски или никакви такси за сепарирани органични или рециклируеми отпадъци и по-високи такси за отпадъци, предназначени за депониране, плащани въз основа на потребените услуги.
  •  Формиране на стратегически партньорства с обществени организации, с цел повишаване на осведомеността и насърчаване на участието.
  •  Забрана за изхвърляне на хранителни отпадъци в канализацията

В третия блок, беше дадена думата на присъстващите, за коментар и становища.

Отношение взеха много от присъстващите, а някой от тях представиха и някой писмени предложения. Част от присъстващите поради изчерпване на времето продължиха дебата и след приключване на регламентираното време. В обобщение може да се каже, че всички участници се обединиха около няколко главни извода:

Разделното събиране на отпадъци трябва да бъде въведено и налагано в Община Троян

Санкциите за нарушителите на екологичното законодателство трябва да се завишат

Контрола по спазване на екологичното законодателство трябва да се засили

Трябва да се провеждат информационни и обучителни програми по екология и култура при третирането на отпадъци.

Повишаване на взаимодействието между институциите и гражданите. Организиране на планови активности за почиствания по населените места в общината.

В заключение и в коментари след дебата, всички присъстващи изразиха становище, че следваната по проекта методика за изследване на общественото мнение, съобразно местната специфика от екипа на проекта е вярната пътна карта за формирането на местни политики и налагане на демокрацията на местно ниво.

 

Видеа от кръглата маса: Видео кръгла маса

--------------------------------------------- https://proeuvalues.osis.bg -------------------------------------------------

 Инициатива Информирано гражданско участие в Община Троян се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ)

 

 

ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ

 в Кръгла маса на тема „Екологични политики в община Троян“

 

            Уважаема дами и господа,

Проектният екип от Сдружение „Троян в бъдещето“, на инициативата за ”Информирано гражданско участие в Община Троян” в рамките на проект „Права и ценности“, имаме удоволствието да поканим широката общественост за участие в „кръгла маса“ на тема: Отчитане резултатите от проведено анкетно проучване и обсъждане на местната екологична нормативна уредба - Наредба № 9 за управление на отпадъците на територията на Община Троян и Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Троян.

 

Целта на кръглата маса е провеждане на дебат с оглед изграждане на работещ граждански механизъм на взаимодействие с институциите и отворен дебат за формиране на граждански политики. На кръглата маса ще бъде дадена възможност за представяне на идеи и предложения за хармонизиране на подзаконовата ни нормативна база с европейската, както и въвеждане на нови добри идеи и практики. Ще бъде даден акцент към подобряване на диалога гражданско общество-публични институции-бизнес.

 

Място и дата на провеждане: 29.08.2024г. в 17:30часа, в ТИЦ Троян салон - 2ри етаж

 

 

Програма и регламент на провеждане на кръглата маса:

  1. Регистрация на участниците
  2. Встъпителни думи и представяне на темата – 5мин.
  3. Представяне на участниците – 5мин.
  4. Резюмирано представяне на предметната тема и запознаване на участниците с резултатите от анкетното проучване и анализните материали. – 10мин.
  5. Дискусия – 60мин.
  6. Отчитане на дискусията и заключителни резюмета – 10мин.

 

 

Регламент на дискусията:

  1. В поканата има линк на резюмета от анализните документи и резултатите от анкетното проучване.
  2. Предоставяне думата на всеки от участниците за мнение по темата
  3. Заключителни думи и обобщение на резултатите

 

 

Приложени материали

Резултати от анкетно проучване:

https://drive.google.com/file/d/1AYSJWjFvY0JM4TTYGa36FgFvRGFS1cKU/view?usp=sharing

Анализ на резултатите:

https://drive.google.com/file/d/1SnnyM1K3G3QVRm0clGWm0tzPeji5s8SZ/view?usp=sharing

Страница 1 от 6